Obec

O obci

pecet_krenovice1.png Obec Křenovice leží 3 km jihozápadně od Slavkova u Brna na březích potoka Rakovce, zčásti na rovině, dílem na stráni, v průměrné nadmořské výšce 216 m n. m. v katastru o rozloze 8, 8 km 2 .  K 30. 9. 2014 žilo v Křenovicích 1904 obyvatel. První písemná zmínka o obci se datuje k roku 1305.

 

Proč navštívit Křenovice

Vzpomínkové akce na Bitvu u Slavkova Mohlo by se zdát, že vesnice v blízkosti velkého města, v zemědělské krajině a bez lesů nemá návštěvníkům co nabídnout. V Křenovicích se přesto najde spousta zajímavých míst a zákoutí, která stojí za návštěvu. Dobrá dopravní dostupnost umocněná tím, že se Křenovice nachází na křižovatce dvou železničních tratí a v blízkosti dálnice, ve spojení s polohou na pomezí historické zóny Slavkovského bojiště a regionu Ždánického lesa a Politaví, přímo nabízí využít Křenovice jako výchozí bod pro výlety a cyklotoulky po okolí. Také kulturní a společenský život v obci nabízí pestré vyžití, vždyť není téměř víkendu, kdy by se v Křenovicích něco nedělo.

 

Základní a mateřská škola

Existence plnotřídní, tj. devítileté  základní školy v Křenovicích patří k největším přednostem obce. Celá hlavní budova základní školy prošla v roce 2016 rekonstrukcí s přístavbou. Žáci mají k dispozici nové šatny, dvě kmenové třídy a dvě odborné učebny.  Mateřská škola sestává ze tří tříd, od školního roku 2016/17 jsou všechny třídy jen v jedné budově - na ulici Bratří Mrázků.

 

Místní knihovna

Historie místní knihovny sahá do druhé poloviny 19. století, kdy se kronika zmiňuje o čtenářském spolku Otakar, který byl založen v roce 1870.